To runder er sjelden nok til å felle dom over en hel sesong. Men de er nok til å skille dem som leverer fra dem som later som — og denne uken tegner fasiten seg skarpere enn normalt. Her er hvem som fortjener plass i laget ditt, med tallene som faktisk holder mål.
Alexander Isak — den soleklare kjøpet
Liverpool reiser til Portman Road, der en av ligaens svakeste defensive rekker venter. Isak (£9,0m) har alt rukket å avfyre syv skudd og satt tre på mål på sine to første kamper — et volum som normalt følger med scoringer, selv om nettet foreløpig bare har bulet én gang for spissens del. Eierskapet ligger fortsatt på beskjedne 17 prosent. Hent ham før resten av FPL-Norge følger etter.
Rayan Cherki — momentumet du ikke bør kjempe imot
Nesten en million overføringer inn foran denne runden alene sier det meste. Cherki (opp mot £7,7m etter flere prisøkninger på rappen) har levert i begge åpningsrundene, og med City hjemme mot en fortsatt poengløs Coventry er dette rett og slett for godt kampprogram til at City-eierskapet ditt bør stoppe ved Haaland.
Riccardo Calafiori — gode tall, men les dem med et lite forbehold
To assists på to kamper ser strålende ut på papiret, og Calafiori (£5,5m) har vært en fryd å eie. Sett opp mot forventet målgivende derimot, ligger han på beskjedne 0,55 xA — et godt stykke under avkastningen han faktisk har hentet inn. Det er ingen grunn til å kvitte seg med ham, snarere en påminnelse om å ikke love deg selv at assist-tempoet fortsetter i samme fart. Clean sheets fra en av ligaens beste forsvarsrekker holder ham verdt plassen uansett.
To på vent: Saka og Palmer
Saka (£9,5m) har to mål på sine første 158 minutter, hentet fra en ikke-straffe xG på 1,27 — en moderat overprestasjon, men bygget på reelt skuddvolum: fem skudd, to på mål. Enda mer talende er det som skjer i den andre enden av banen: Arsenal har sluppet til kun 0,39 i xG mot med ham på gresset, et bevis på hvor solid fundamentet rundt stjernen er akkurat nå. Palmer (opp mot £9,6m) åpnet sesongen med en av rundens beste enkeltprestasjoner og trekkes frem som det sterkeste alternativet til Haaland den dagen hans eget kampprogram klaffer. Ingen hastekjøp denne uken, men begge fortjener en fast plass i bakhodet.
Aston Villa: billige brikker med ett eneste formål
Villa reiser til Hull i det klart mykeste møtet i klubbens åpningsperiode — og de trenger det. Forrige runde endte med en xG på beskjedne 0,31 mot 2,82 sluppet inn, blant de aller svakeste tallene i hele ligaen. Det er nettopp den fasiten som gjør at spillere som normalt aldri ville vært FPL-relevante, plutselig blir det. Matty Cash (£4,5m) og George Hemmings (£4,5m) er mest aktuelle: billige nok til å fungere som budsjett-enablere, og kampprogrammet er godt nok til at avkastning kan komme akkurat nå — ikke fordi formen tilsier det, men fordi motstanderen gjør det.
Differensialene: Van Dijk, Isak og Buendía
- Virgil van Dijk (£6,5m) — Liverpool har ikke holdt buret rent i noen av de to første kampene (4 mål sluppet inn mot en forventet 3,89), så dette er ikke et «nailed» clean sheet-kjøp. Argumentet er heller at et lag som har prestert langt over forventning offensivt (4,65 xG for på to kamper) bør stabilisere seg defensivt før eller siden — et rimelig veddemål, ikke en garanti, og fortsatt lavere eid enn Gabriel i samme prisklasse.
- Isak — allerede nevnt over, men verdt å gjenta: 17 prosent eierskap på en spiller med dette skuddvolumet er påfallende lavt.
- Emiliano Buendía (£6,0m) — rundt 1–2 prosent eid, kreativ rolle for Villa, og nyter godt av nøyaktig samme myke Hull-kamp som Cash og Hemmings.
Kort sagt: Isak og Cherki er ukens hovedkjøp, Calafiori gir deg poeng du bør nyte uten å love deg selv at de fortsetter i samme tempo, og Villa-spillerne pluss Van Dijk og Buendía er der hvis du vil differensiere deg fra malen denne ene uken.




